Koniec roku – mój portfel inwestycyjny

Witam serdecznie,
Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam mój modelowy portfel inwestycyjny na 2019 rok. Skromnie oczekuję zwrotu na poziomie 4%. Nie jest to wygórowany wynik, ale jak skromne finanse tak i skromne oczekiwania.
1. Założenia
4% minus podatek Belki. Najpierw poduszka finansowa, następnie dopiero ryzykowne inwestycje.
2. Struktura portfela
50% instrumenty do użycia w ciągu 3-4 miesięcy, tj. miks – rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy lub lokata max. na 4 miesiące. Te środki chcę mieć pod ręką w razie nieplanowanych wydatków. Najlepiej w proporcji 10% do ruszenia od razu, reszta do 4 miesięcy.
10% obligacje korporacyjne – obecnie posiadam takie obligacje z 2-letnim okresem zapadalności i 8% oprocentowaniem w skali roku. Sprawdziło się, więc będę to kontynuował. Najlepiej branża IT lub deweloperka. Kupuję gdy jest coś ciekawego w emisji Polskiego Domu Maklerskiego.
10% Platforma Mintos – tutaj da się zyskać na poziomie 10-12% w skali roku. Szczegóły w kolejnych wpisach.
10% Kryptowaluty – przede wszystkim Bitcoin i Dash. Będę co miesiąc uzupełniał portfel na giełdzie, celem HODLowania na lepsze czasy. Dodatkowo zysk podbije poprzez darmowe kroniki, których postępy będę raportował postępy. Polecam zapoznać się z tym wpisem.
10% IKZE – rachunek maklerski. Te pieniądze nie dość, że nie chce ich ruszać przez przynajmniej 25 lat, to dodatkowo inwestuje w spółki dywidendowe, których wypłaty dywident wyrównają ewentualne spadki lub podbiją wynik z inwestycji.
10% okazje – Lokaty, obligacje, ETF-y lub cokolwiek, co zwróci moją uwagę. Możesz w komentarzu podać pomysł. Wezmę pod rozwagę. Jedynie giełda akcji nie wchodzi w rachubę. Czemu? Bo mam rachunek maklerski w IKZE i dodatkowo giełda kryptowalut. Tutaj chciałbym prawie pewny zysk.
3. Rzeczywistość czyli struktura portfela z 2018 r.
51% – lokata na 3 miesiące na 3%. Założona w listopadzie.
16% – gotówka na ROR oprocentowanym na 2,25%
17% – IKZE
12% – obligacje korporacyjne
3% – Platforma Mintos
1% – kryptowaluty
4. Wnioski
Mintos i Kryptowaluty to świeże elementy mojego portfela. Powoli dywersyfikuje tutaj środki. Jestem ostrożny i dopuki się do czego nie przekonam nie wkładam tam wielkich pieniędzy. W Platformę Mintos inwestuje od czerwca i powoli dodaje środki. Kryptowaluty to świeżynka. Zacząłem 15 listopada. Najpierw kraniki, od grudnia giełda. Jest tanio, więc uważam, że warto. Typowa strategia HODL.
5. Postscriptum
Jako, że Nowy Rok tuż, tuż chciałbym życzyć Tobie zdrowia i samych trafionych inwestycji. Cierpliwości gdy bessa i niezawodnej intuicji.
pozdrawiam i do usłyszenia w 2019 Roku,
MrCentus

koniec roku

Ten wpis został opublikowany w kategorii inwestycje i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *